U okviru ovog istraživanja urađen je kratki pregled i analiza stanja inkluzivnog obrazovanja i njegove primjene u obrazovnom sistemu u BiH. Pregled stanja rađen je na osnovu analize prikupljenih sekundarnih podataka (zakona, strategija, pravilnika i izvještaja).
Započinjanje reforme obrazovanja u Bosni i Hercegovini 2002. godine značilo je i započinjanje promovisanja inkluzivnog obrazovanja u zemlji.
Ratifikacija relevantnih međunarodnih dokumenata dovela je do uvođenja državnog okvira za politike i procedure inkluzivnog obrazovanja, ali je usaglašavanje zakona teklo sporo i otežano zbog kompleksnosti struktura koje donose odluke u BiH.
Inkluzivno obrazovanje podrazumijeva da škole trebaju prihvatiti svu djecu bez obzira na njihove fizičke, intelektualne, socijalne, emocionalne, jezičke ili druge osobine. Ovo se naročito odnosi na djecu sa onesposobljenjima ili nadarenu djecu, djecu koja žive na ulici i djecu koja rade, djecu iz udaljenih ili nomadskih populacija, djecu koja pripadaju jezičkim, etničkim ili kulturnim manjinama, kao i djecu iz drugih ugroženih ili marginaliziranih područja ili kategorija.